Siirry sisältöön
Näyttelyt Habitare Materials Objects Milano

Habitare Materials & Objects Milano

Habitare Materials & Objects Milanossa 2025

Habitare Materials & Objects -näyttely nähtiin keväällä 2025 maailman tärkeimmässä muotoilutapahtumassa Milanon designviikolla 7.–13.4.2025.

Habitare Materials oli mukana jo toista kertaa designviikolla Alcova-näyttelykokonaisuudessa. Mukana oli yhteensä 14 upeaa kumppaniyritystä ja muotoilijaa. Yleisöä osallistava installaatiomainen materiaalinäyttely oli jälleen menestys: se erottui edukseen ja käsinkosketeltava näyttelykonsepti jätti jälkensä kansainvälisen muotoiluyleisön sydämiin. Habitare Materials huomioitiin laajasti myös johtavissa kansainvälisissä medioissa, kuten Dezeen, Domus, Elle Decor ja Wallpaper.

Tällä kertaa yhdistimme upeaan Habitare Materials -näyttelykokonaisuuteen myös suomalaisia designtuotteita kalusteista valaisimiiin, kun materiaalikirjasto sai rinnalleen uuden Habitare Objects -näyttelyn.

Tämä menestys jatkuu Suomessa, kun pala Milanoa nähdään syksyllä myös Habitaressa 10.-14.9.2025.

Näyttely rakentuu parhaillaan – nyt on aika varmistaa oma näkyvyytesi! Paikkoja on rajoitetusti ja kuratointi tapahtuu kesäkuussa, joten varaa paikkasi pian.

Habitare Materials

Habitare Materials on kokemuksellinen ja inspiroiva materiaalinäyttelyosasto, jossa kävijät pääsevät tutustumaan materiaaleihin sekä kokeilemaan materiaaliyhdistelmiä projekteihinsa ja hankintoihinsa. Omat kollaasit ovat helposti ikuistettavissa ja jaettavissa omissa somekanavissa. Lisäksi kävijät saavat mieleisistään materiaaleista valmistajien tuotetiedot mukaan hankintoja varten.

Habitare Objects

Habitare Objects -näyttely nähdään samassa tilassa Habitare Materialsin kanssa, osana näyttelykokonaisuutta. Näyttely esittelee valikoituja, suomalaisen muotoilun huipputuotteita kalusteista valaisimiin, tuoden ne esiin ajankohtaisella ja kiinnostavalla tavalla.

Alcova Milano

Viidettä kertaa Milanossa järjestetty Alcova on noussut viime vuosina yhdeksi maailman vierailluimmista designtapahtumista. Se on kokeilevan ja innovatiivisen muotoilun alusta, joka tuo yhteen muotoiluyrityksiä, suunnittelijoita ja alan toimijoita ympäri maailmaa. Alcova tunnetaan erityisesti ainutlaatuisista lokaatioistaan, jotka ovat usein hylättyjä tai uudelleen käyttöön otettuja historiallisia rakennuksia tai alueita, kuten entisiä tehtaita, huviloita tai kasvihuoneita.

Habitare Materials & Objects näkyvyys kansainvälisesti

Habitare Materials & Objects huomioitiin laajasti myös johtavissa kansainvälisissä medioissa, kuten Dezeen, Domus, Dwell Magazine, Elle Decor, Vogue Living ja Wallpaper.

Dezeen 31.3.2025 I Domus 7.4.2025 I Wallpaper 8.4.2025 I Elle Decor 8.4.2025 I Vogue Living 7.4.2025 I Dwell 12.4.2025 I Frame 3.4.2025 I Milano Today 4.4.2025 I World Architecture 23.4.2025 I STIR World 3.4.2025 I Material District 4.4.2025 I Designerspace 4.4.2025 I Lampoon Magazine 8.4.2025 I Architecs and interiors India 6.4.2025 I Architect Projects 10.4.2025 I Architecture Au 16.4.2025 I Marle Magazine 4/2025

Tekijät näyttelyn takana

Habitare Materialsin takana NEMO arkkitehdit Jussi Laine ja Maria Klemetti Laine

NEMO arkkitehtien Maria Klemetti Laine ja Jussi Laine kuratoivat Habitare Materials -näyttelyn sekä suunnittelevat näyttelykokonaisuuden näyttelyarkkitehtuurin.

”Milanossa Habitare Materials & Objects tuo esiin kotimaisia, eettisesti ja ekologisesti kestäviä muotoilu- ja materiaaliratkaisuja. On merkittävää, erityisesti taloudellisen epävarmuuden keskellä, että Habitare tarjoaa yrityksille mahdollisuuden kansainväliseen, korkeatasoiseen näyttelyosallistumiseen”, Maria Klemetti Laine ja Jussi Laine sanovat.

NEMO arkkitehdit Maria Klemetti Laine ja Jussi Laine. Kuva: Sara Urbanski

Habitare Objectsin kuratoi Habitaren luova neuvonantaja Päivi Helander

Tänä vuonna Milanossa yhdistämme Habitare Materials -näyttelykokonaisuuteen myös suomalaisia designtuotteita kalusteista valaisimiin, kun materiaalikirjasto saa rinnalleen uuden Habitare Objects -näyttelyn. Habitare Objects -näyttelyn kuratoinnista vastaa Habitaren luova neuvonantaja Päivi Helander.

”Yhteisnäyttelyllä voimme auttaa useampia yrityksiä ja tekijöitä pääsemään esille kansainvälisesti erittäin tärkeällä areenalla, sillä näyttelypaikka Milanossa voi olla vaikeasti toteutettavissa yksittäisille tekijöille. Yhteistyö tuottaa hienoja kohtaamisia ja dynamiikkaa näyttelyyn”, Päivi Helander kertoo.

Habitaren luova neuvonantaja Päivi Helander. Kuva: Ilkka Saastamoinen

Habitare Materials -näyttely nähtiin Milanon designviikolla jo vuonna 2023

Habitare Materials oli mukana Milanon designviikolla Alcova-näyttelykokonaisuudessa ensimmäisen kerran huhtikuussa 2023. Tuolloin mukana oli 14 upeaa kumppaniyritystä. Yleisöä osallistava installaatiomainen materiaalinäyttely oli menestys: se erottui edukseen ja käsinkosketeltava näyttelykonsepti jätti jälkensä kansainvälisen muotoiluyleisön sydämiin. Habitare Materials huomioitiin laajasti myös johtavissa kansainvälisissä medioissa, kuten Dezeen, Domus, Interni ja Wallpaper.

Seuraa Instagramissa!

habitarematerials

habitarefair